ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագիծը 6-օրյա համատեղ քննարկումներ է անցել ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովներում: Պատգամավորների կողմից բարձրաձայնվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են բյուջեի ե՛ւ բովանդակությանը, ե՛ւ կատարողականին: Այս մասին հարակից զեկուցմամբ տեղեկացրել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նոյեմբերի 16-ի ԱԺ նիստում ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ: Պատգամավորը հավելել է, որ այդ քննարկումներին չի մասնակցել խորհրդարանական ընդդիմությունը: «Ինձ համար ցավալի է արձանագրել, որ իրենց չմասնակցելով 2023 թ. բյուջեի համատեքստում որեւէ կերպ լսելի չեն դարձրել նրանց ընտրած քաղաքացիների ձայնը, իսկ այդ քաղաքացիներն ունեցել են նկատառումներ, խնդիրներ, հարցեր»,- նշել է նա: Գեւորգ Պապոյանը հավաստիացրել է, որ իշխանությունը քննարկման ժամանակ փորձել է բարձրաձայնել նաեւ այդ հարցերն ու խնդիրները:
Հանձնաժողովի նախագահը 2023 թ. բյուջեն բնորոշել է ե՛ւ սոցիալական, ե՛ւ անվտանգային, ե՛ւ զարգացման, ե՛ւ առկա մարտահրավերներին արձագանքող: «2023 թ. պետական բյուջեն մոտ 2,6 տրիլիոն դրամ ծախսային մաս ունի, որը գրեթե 80 տոկոսով ավելի մեծ է 2018 թ. պետական բյուջեից, իսկ նախորդ տարվա համեմատ՝ մոտ 19 տոկոսով»,- ասել է նա:
Հարակից զեկուցողի տեղեկացմամբ 2018 թ. համեմատ 56 տոկոսով ավելացել են նաեւ սոցիալական հատկացումները, իսկ 2022 թ. համեմատ՝ 12 տոկոսով՝ կազմելով 650 մլրդ դրամ, որը պետական բյուջեի 25 տոկոսն է: «2022 թ. ընթացքում մեկ ուղղակի եւ մեկ անուղղակի եղանակով ունեցել ենք կենսաթոշակների ավելացում: Եւս մեկը կունենանք 2023 թ. ընթացքում, եւ միջին կենսաթոշակը մոտ 44.500 դրամի փոխարեն կանցնի 50.000 դրամը՝ դառնալով գրեթե 50.500 դրամ»,- ընդգծել է Գեւորգ Պապոյանը:
Անվտանգությանն ուղղվող ծախսերը, ըստ զեկուցողի, անհամեմատ մեծ են՝ 509 մլրդ դրամ: Ավելացել են նաեւ կապիտալ ծախսերը՝ կազմելով մոտ 550 մլրդ դրամ:
Անդրադառնալով գնաճի խնդրին՝ պատգամավորը նշել է, որ այս պահի դրությամբ այն Հայաստանում 9,5 տոկոսի շրջանակում է, որը հարեւան երկրների համեմատ ամենացածրն է՝ Թուրքիայում 85,5 տոկոս է, Իրանում՝ 52,2 տոկոս, Ադրբեջանում՝ 13,6 տոկոս, Վրաստանում՝ 10,6 տոկոս:
Գեւորգ Պապոյանը համոզմունք է հայտնել, որ գնաճի չեզոքացման լավագույն տարբերակներից են աշխատատեղերի ստեղծումն ու աշխատավարձերի բարձրացումը: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ 2022 թ. ինն ամսվա կտրվածքով Հայաստանում միջին աշխատավարձն ավելացել է 13,4 տոկոսով՝ հասնելով 225.500 դրամի:
«Փաստացի միջին աշխատավարձի աճն ավելի առաջանցիկ տեմպերով է աճել, քան գնաճը: Պետական հատվածում այն աճել է 4,5 տոկոսով, մասնավորում՝ 16,2 տոկոսով»,- նշել է պատգամավորը: Նա ընդգծել է, որ 2023 թ. մինչեւ 25 տոկոսով կբարձրանան աշխատավարձերը:
Անդրադառնալով գործազրկության մակարդակին՝ պատգամավորը նշել է, որ այն այս պահին երբեւէ եղածներից ամենացածրն է:
Հանձնաժողովի նախագահը, պատասխանելով այն քննադատություններին, թե ինչու պետությունն արհեստական չի միջամտում դրամի փոխարժեքին, այն արհեստական չի բարձրացնում, նշել է, որ պետությունը գործում է շուկայական միջավայրում եւ փոխարժեքի շուկան եւս կարգավորվում է շուկայական միջավայրում, իսկ փոխարժեքի արհեստական բարձրացումը կարող է բերել ավելի մեծ գնաճի, որի հիմնական տուժողը դառնալու է ՀՀ քաղաքացին:

“Проект Государственного бюджета РА на 2023 г. прошел шестидневные совместные обсуждения в профильных комиссиях НС. Депутатами был поднят ряд вопросов, касающихся как содержания, так и исполнения бюджета”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян в содокладе 16 ноября на заседании парламента в ходе обсуждения проекта госбюджета. Депутат добавил, что парламентская оппозиция в этих обсуждениях участия не принимала. “Мне больно констатировать, что, не участвуя в работе в контексте бюджета 2023 г., они не сделали так, чтобы голоса избравших их граждан были услышаны, а ведь у этих граждан были соображения, проблемы и вопросы", - отметил он, добавив, что правительство в ходе обсуждений попыталось поднять также эти вопросы и проблемы.
Председатель комиссии определил бюджет 2023 г. как реагирующий на существующие вызовы безопасности, развития, социальной сферы.
“Государственный бюджет 2023 г. имеет расходную часть в размере около 2,6 трлн драмов, что почти на 80% больше, чем госбюджет 2018 г., и почти на 19% по сравнению с прошлым годом", - заметил он.
По данным содокладчика, по сравнению с 2018 г на 56%   также увеличились социальные отчисления, а по сравнению с 2022 г. - на 12%, что составляет 650 млрд драмов, т.е. 25% государственного бюджета. “В течение 2022 г. было одно прямое и одно косвенное повышение пенсий. В 2023 г. у нас намечается еще одно - средняя пенсия вырастет с 44.500 до почти 50.500 драмов", - сообщил Г.Папоян.
По его словам, расходы на безопасность несоизмеримо велики - 509 млрд драмов. Увеличились и капитальные затраты, составившие около 550 млрд драмов.
Касаясь инфляции, депутат отметил, что на данный момент в Армении она находится в пределах 9,5%, что является самым низким показателем по сравнению с соседними странами: 85,5% в Турции, 52,2% в Иране, 13,6% в Азербайджане, 10,6 % в Грузии.
Г.Папоян выразил уверенность, что создание рабочих мест и повышение заработной платы являются одними из лучших способов нейтрализации инфляции. В этом контексте он отметил, что в 2022 г. средняя зарплата в Армении за девять месяцев увеличилась на 13,4%, достигнув 225,5 тыс. драмов.
“Фактически средняя зарплата росла быстрее, чем инфляция. В государственном секторе она увеличилась на 4,5%, в частном - на 16,2 %", - заметил депутат. Он подчеркнул, что в 2023 г. зарплата увеличится на 25%.
Касаясь уровня безработицы, Г.Папоян отметил, что в настоящее время он является самым низким за всю историю.
Председатель комиссии, отвечая на критические замечания о том, почему государство не вмешивается в курс драма, не повышает его искусственно, отметил, что государство действует в рыночных условиях и рынок обменных курсов также регулируется в рыночных условиях, а искусственное повышение обменного курса валюты может привести к усилению инфляции, главной жертвой которой станет гражданин РА.