ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագիծը 6-օրյա համատեղ քննարկումներ է անցել ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովներում: Պատգամավորների կողմից բարձրաձայնվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են բյուջեի ե՛ւ բովանդակությանը, ե՛ւ կատարողականին: Այս մասին հարակից զեկուցմամբ տեղեկացրել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նոյեմբերի 16-ի ԱԺ նիստում ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ: Պատգամավորը հավելել է, որ այդ քննարկումներին չի մասնակցել խորհրդարանական ընդդիմությունը: «Ինձ համար ցավալի է արձանագրել, որ իրենց չմասնակցելով 2023 թ. բյուջեի համատեքստում որեւէ կերպ լսելի չեն դարձրել նրանց ընտրած քաղաքացիների ձայնը, իսկ այդ քաղաքացիներն ունեցել են նկատառումներ, խնդիրներ, հարցեր»,- նշել է նա: Գեւորգ Պապոյանը հավաստիացրել է, որ իշխանությունը քննարկման ժամանակ փորձել է բարձրաձայնել նաեւ այդ հարցերն ու խնդիրները:
Հանձնաժողովի նախագահը 2023 թ. բյուջեն բնորոշել է ե՛ւ սոցիալական, ե՛ւ անվտանգային, ե՛ւ զարգացման, ե՛ւ առկա մարտահրավերներին արձագանքող: «2023 թ. պետական բյուջեն մոտ 2,6 տրիլիոն դրամ ծախսային մաս ունի, որը գրեթե 80 տոկոսով ավելի մեծ է 2018 թ. պետական բյուջեից, իսկ նախորդ տարվա համեմատ՝ մոտ 19 տոկոսով»,- ասել է նա:
Հարակից զեկուցողի տեղեկացմամբ 2018 թ. համեմատ 56 տոկոսով ավելացել են նաեւ սոցիալական հատկացումները, իսկ 2022 թ. համեմատ՝ 12 տոկոսով՝ կազմելով 650 մլրդ դրամ, որը պետական բյուջեի 25 տոկոսն է: «2022 թ. ընթացքում մեկ ուղղակի եւ մեկ անուղղակի եղանակով ունեցել ենք կենսաթոշակների ավելացում: Եւս մեկը կունենանք 2023 թ. ընթացքում, եւ միջին կենսաթոշակը մոտ 44.500 դրամի փոխարեն կանցնի 50.000 դրամը՝ դառնալով գրեթե 50.500 դրամ»,- ընդգծել է Գեւորգ Պապոյանը:
Անվտանգությանն ուղղվող ծախսերը, ըստ զեկուցողի, անհամեմատ մեծ են՝ 509 մլրդ դրամ: Ավելացել են նաեւ կապիտալ ծախսերը՝ կազմելով մոտ 550 մլրդ դրամ:
Անդրադառնալով գնաճի խնդրին՝ պատգամավորը նշել է, որ այս պահի դրությամբ այն Հայաստանում 9,5 տոկոսի շրջանակում է, որը հարեւան երկրների համեմատ ամենացածրն է՝ Թուրքիայում 85,5 տոկոս է, Իրանում՝ 52,2 տոկոս, Ադրբեջանում՝ 13,6 տոկոս, Վրաստանում՝ 10,6 տոկոս:
Գեւորգ Պապոյանը համոզմունք է հայտնել, որ գնաճի չեզոքացման լավագույն տարբերակներից են աշխատատեղերի ստեղծումն ու աշխատավարձերի բարձրացումը: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ 2022 թ. ինն ամսվա կտրվածքով Հայաստանում միջին աշխատավարձն ավելացել է 13,4 տոկոսով՝ հասնելով 225.500 դրամի:
«Փաստացի միջին աշխատավարձի աճն ավելի առաջանցիկ տեմպերով է աճել, քան գնաճը: Պետական հատվածում այն աճել է 4,5 տոկոսով, մասնավորում՝ 16,2 տոկոսով»,- նշել է պատգամավորը: Նա ընդգծել է, որ 2023 թ. մինչեւ 25 տոկոսով կբարձրանան աշխատավարձերը:
Անդրադառնալով գործազրկության մակարդակին՝ պատգամավորը նշել է, որ այն այս պահին երբեւէ եղածներից ամենացածրն է:
Հանձնաժողովի նախագահը, պատասխանելով այն քննադատություններին, թե ինչու պետությունն արհեստական չի միջամտում դրամի փոխարժեքին, այն արհեստական չի բարձրացնում, նշել է, որ պետությունը գործում է շուկայական միջավայրում եւ փոխարժեքի շուկան եւս կարգավորվում է շուկայական միջավայրում, իսկ փոխարժեքի արհեստական բարձրացումը կարող է բերել ավելի մեծ գնաճի, որի հիմնական տուժողը դառնալու է ՀՀ քաղաքացին:

The RA Draft State Budget for 2023 held 6-day joint debates in the NA Head Committees. A number of issues, which related to the content and execution of the budget, were voiced by the deputies. At November 16 NA sitting, the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan informed about this with co-report during the debate of the RA draft state budget for 2023. The MP added that the parliamentary opposition did not take part in those debates. “It is painful for me to record that without participating, they did not make audible in any way in the context of the budget 2023, and those citizens had consideration, problems, issues,” he said. Gevorg Papoyan assured that during the power tried to voice those issues and problems.
The Committee Chair characterized the budget 2023 responding to the social, security, development and existing challenges. “The draft state budget for 2023 has expenditure about 2.6 trillion AMD, which is by almost 80% biggerthan the state budget for 2018, and by about 19%, compared with the previous year,” he said
As the co-rapporteur informed, the social allocations also increased by 56% compared with 2018, and by 12 % - compared with 2020, making 650 billion AMD, which is 25% of the state budget. “During the year 2020 we increase of the pensions one in direct and one indirect way. During the year 2023, we’ll also have one more, and the average pension will surpass 50.000 AMD instead of 44.500 AMD, becoming 50.500 AMD,” Gevorg Papoyan underlined.
The expenditures for security, according to the rapporteur, are incomparably big – 509 billion AMD, the capital expenditures also increased, making about 5550 billion AMD.
Regarding the inflation problem. The MP noted that, by this moment it is about 9.5% in Armenia, which is the lowest compared with the neighbor countries: in Turkey – 85, in Iran – 52.2%, in Azerbaijan – 13.6%, in Georgia – 10.6%.
Gevorg Papoyan expressed conviction that one of the best versions of the inflation neutralization is the creation of jobs and the increase of salaries. In that context he noted that in nine months of 2020 the average salary in Armenia increased by 13.4 %, reaching 225.500 AMD.
“The factual average salary increases in more progressive rates than the inflation. In the state sector it increased by 4.5%, in the private one – by 16.2%,” the deputy noted. He underlined that in 2023, the salaries will increase up to 25%.
Regarding the unemployment level, the deputy noted that at this moment, it is the lowest from the one ever been.
Answering to the criticism, the Committee Chair why the state artificially does not intervene to the dram exchange rate, artificially does not raise it, noted that the state functions in the market environment and the exchange rate market also is regulated in the market environment, and the artificial rise of the exchange rate can result in bigger inflation, and the RA citizen will become the main person who will suffer.